Звіт Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе за час роботи в Уряді (з 2016 по 2019 рр.)

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе презентувала Звіт за час своєї роботи в Уряді (з 2016 по 2019 рр).

“Мені випала честь стати першим в історії України Віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. Понад три роки я наполегливо працювала над тим, аби забезпечити системну, послідовну та ефективну співпрацю з ЄС і НАТО, реалізацію Угоди про асоціацію та зміцнення обороноздатності країни відповідно до принципів та підходів НАТО. Головним підсумком моєї роботи є те, що вперше питання повноправного членства у ЄС та Альянсі стали не мрією, а цілком зрозумілою метою та практичним завданням, що вже реалізується на практиці”, – зазначила Віце-прем’єр-міністр під час звіту. 

Вона наголосила, що ці два напрями – курс на ЄС і НАТО – тісно пов’язані між собою. Значною мірою йдеться про одні і ті ж реформи, зокрема, спрямовані на зміцнення демократичних основ держави, її модернізацію відповідно до найкращих світових практик. Під час звіту Віце-прем’єр-міністр окреслила досягнуті результати за основними напрямками своєї діяльності.

Говорячи про побудову інституційної спроможності для реалізації стратегічного курсу країни, вона зазначила, що фундамент для зближення з ЄС та НАТО довелося будувати фактично з нуля, адже за часів президентства Януковича в державних структурах були знищені всі підрозділи і механізми інтеграції. Був оновлений Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції, посилений кадровий потенціал міністерств та відомств. Підготовлено нову команду з понад 300 фахівців-євроатлантистів, які розуміють, що таке стандарти НАТО і готові їх впроваджувати у своїх міністерствах.

Під керівництвом Віце-прем’єр-міністра за підтримки Євросоюзу був запущений процес побудови нової державної служби. У 10 міністерствах створено Директорати із формування державних політик та стратегічного планування, залучено понад 500 професійних фахівців.

Важливою функцією Віце-прем’єр-міністра була координація всіх євроінтеграційних процесів. “Культура співпраці не притаманна українській політиці та держапарату. Кожне відомство тягнуло ковдру на себе й не ділилося інформацією. Наразі маємо налагоджену систему міжвідомчої комунікації та координації виконання нашого порядку денного у діалозі з ЄС та НАТО”, – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе. За її ініціативи відновлено постійну роботу міжвідомчої Комісії з питань координації євроатлантичної інтеграції України, запроваджено практику регулярних нарад заступників міністрів з питань євроінтеграції, налагоджено процес стратегічного планування. “Я вірю в інституції, професіоналізм та стратегічне планування, які, можливо, зараз “не у моді”. Бо лише вони допоможуть нам трансформувати країну, а ніяк не погрози всіх звільнити чи люструвати”, – підкреслила Віце-прем’єр-міністр.

Як приклади вона навела ухвалений у 2017 році покроковий План заходів з виконання Угоди, за виконання якого відповідальні 106 органів влади; Дорожню карту законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію на 2018-2019 роки з переліком конкретних законопроектів, які необхідно ухвалити задля виконання Угоди про асоціацію; он-лайн моніторингову систему “Пульс Угоди”, яка відстежує прогрес виконання Угоди в кожній сфері. За підсумками виконання завдань, запланованих на 2018 рік, Угода виконана на 56%. Загальний прогрес виконання усіх зобов’язань, передбачених Угодою до 2024 року, складає 44%.

Розроблено візію нового порядку денного відносин Україна-ЄС, яка базується на глибокій секторальній інтеграції у рамках Угоди про асоціацію з ЄС. Разом з профільними міністерствами розроблено алгоритм поглиблення інтеграції з ЄС у пріоритетних сферах: цифровий та енергетичний ринки, митниця, питання юстиції, свободи та безпеки, а також підписання Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів (Угода ACAA).

Окремо Віце-прем’єр-міністр наголосила на важливості діалогу з представниками громадянського суспільства, подякувавши їм за плідну співпрацю. “Закликаю представників громадськості виступити з чіткою заявою щодо збереження та посилення інституційної основи зближення України з ЄС та НАТО. Адже саме профільні громадські організації відіграли важливу роль у побудові всіх механізмів, потрібних для інтеграції”, – підкреслила представниця Уряду.

Вона анонсувала transition book з європейської та євроатлантичної інтеграції (документ-інструкція для наступного Уряду), підготовлений Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції під політичним керівництвом Віце-прем’єр-міністра. “Він дає розуміння, де ми зараз у діалозі з ЄС та НАТО, чітко окреслює подальші кроки для реалізації наявних в України можливостей. Крім цього, в ньому здійснено аналіз основоположних проблем та викликів в контексті виконання Угоди про асоціацію, зокрема, на рівні міністерств. Мета цього документа – забезпечити спадкоємність, передбачуваність, а отже, ефективність нашого руху до ЄС та НАТО. Вперше в історії України можемо показати приклад цивілізованої передачі влади. Ігнорування напрацювань фахівців Урядового офісу означатиме саботаж стратегічного курсу країни”, – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Подібна робота була здійснена і за напрямом співпраці з НАТО. Річна національна програма Україна-НАТО не поступається програмам на виконання Планів дій щодо членства країн, які потім увійшли в Альянс, ані за формою, ані за змістом. Таким чином Україна почала реалізовувати стратегічні реформи та інші заходи, необхідні для забезпечення цілеспрямованої та системної підготовки України до членства в НАТО.

“Зусилля України із побудови системного та взаємовигідного діалогу з НАТО отримали потужну підтримку Альянсу. У Києві було відкрито повномасштабне дипломатичне Представництво НАТО. Жодна країна, яка не є членом Альянсу, не має такого унікального представництва, як Україна. Альянс визнає прагнення України стати повноправним членом і готовий підтримувати її на шляху реформ”, – підкреслила Віце-прем’єр-міністр.

Окремо вона розповіла про інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо мети, сутності та переваг європейської та євроатлантичної інтеграції, а також про великий напрям роботи з координації політики рівності чоловіків та жінок. Питання рівності жінок та чоловіків вперше в історії незалежної України було пріоритезовано у Програмі дій Уряду. Створено посаду Урядового уповноваженого із питань гендерної політики; ухвалено фундаментальні документи у сфері рівності та захисту прав жінок. Питання рівних прав і можливостей жінок і чоловіків стали невід’ємною частиною реформи сектору безпеки та оборони України, знято більшість обмежень щодо посад та звань жінок у цьому секторі та щодо вступу дівчат до військових ліцеїв.

Іванна Климпуш-Цинцадзе висловила стурбованість заявами про можливе скорочення в Уряді посади Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, а також про можливе об’єднання парламентських комітетів з міжнародної політики та європейської інтеграції. “Скорочення посади загальмує весь процес. Президент, безперечно, керує зовнішньою політикою, але саме Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції забезпечує постійний діалог з ЄС та НАТО на дуже практичному рівні. Необхідно не ліквідовувати, а розширювати повноваження цієї людини. Зокрема, Віце-прем’єр-міністр повинен мати право вето при розгляді Урядом проектів нормативно-правових актів, що суперечать Угоді про асоціацію та можуть стати на заваді нашому вступу до ЄС і НАТО. Урядовий офіс повинен отримати право законодавчої ініціативи, тобто право самостійно подавати на розгляд Уряду проекти законів та актів”, – зазначила Віце-прем’єр-міністр.

“Наразі я бачу реальні загрози для продовження європейського та євроатлантичного курсу країни, а саме, зникнення цього питання з числа пріоритетів керівництва держави, знищення інституційної основи, а також ризик втрати попередніх напрацювань”, – додала Іванна Климпуш-Цинцадзе. Вона наголосила на тому, що в питаннях зближення з ЄС і НАТО Україна має демонструвати проактивність, як це відбувалося дотепер. Адже більшість ініціатив, які були потім сприйняті європейськими партнерами та реалізовані, виходила саме з боку України, завдяки наполегливості та цілеспрямованості євроінтеграційної команди і єдності різних інституцій щодо стратегічного курсу.

Віце-прем’єр-міністр зазначила, що ще один напрям був пріоритетним в її діяльності, хоч і не був закріпленим за нею. “Це донесення до міжнародної спільноти правди про агресію Росії. Ми маємо використовувати кожну можливість під час міжнародних заходів, зустрічей, інтерв’ю закордонним медіа. Голос України має і далі потужно звучати на всіх авторитетних міжнародних майданчиках. Інформаційна війна, яку веде проти нас Росія за кордоном, не менш небезпечна, аніж війна на Донбасі”, – наголосила представниця Уряду.

На презентації звіту були присутні представники ЗМІ та громадських і міжнародних організацій, які співпрацювали з Офісом Віце-прем’єр-міністра.

ДЖЕРЕЛО

Завантажити прикріплення:

Актуально? Розкажіть друзям!

Підписатися на новини