Інформація щодо реалізації державної політики у сфері євроатлантичної інтеграції

 Загальна інформація

 Для України стратегічне партнерство з НАТО є невід’ємною складовою євроінтеграційного курсу, оскільки є частиною процесу внутрішньодержавних перетворень у контексті імплементації Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами – членами, з іншої сторони.

 Активний політичний діалог України з Північноатлантичним альянсом забезпечується шляхом двосторонніх контактів на всіх рівнях включно з міжпарламентським виміром. Провідну роль у поглибленні цього діалогу відіграє Комісія Україна - НАТО, створена в 1997 році на виконання положень Хартії про особливе партнерство. З 2009 року, відповідно до Декларації про доповнення Хартії, під егідою Комісії Україна - НАТО розробляються річні національні програми співробітництва Україна – НАТО.

 Нормативно-правова база

 

  • Указ Президента України від 30 жовтня 2019 року № 784/2019 «Питання координації євроатлантичної інтеграції України», яким затверджено положення та склад Комісії з питань координації євроатлантичної інтеграції України, очолювану Головою Комісії Віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Пристайком Вадимом Володимировичем. Також згаданим Указом, Купрія Володимира Олександровича, першого заступника Голови Національного агентства України з питань державної служби, визначено національним координатором з питань співробітництва України з НАТО у сфері професійного розвитку.

 

  • Указ Президента України від 21 лютого 2017 року № 43/2017 «Про Концепцію вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017-2020 роки». Концепція спрямована на підвищення рівня підтримки громадянами України державної політики у сфері євроатлантичної інтеграції та рівня довіри до НАТО як до інституції, яка відіграє ключову роль у зміцненні міжнародної безпеки.

 

  • Указ Президента України від 02 жовтня 2018 року №298/2018 «Про річні національні програми під егідою Комісії Україна - НАТО», яким затверджено Положення про розроблення річних національних програм під егідою Комісії Україна - НАТО та оцінювання результатів їх виконання.

 

Координація Програми Україна – НАТО з професійного розвитку цивільного персоналу сектору безпеки і оборони

 Програма Україна – НАТО з професійного розвитку цивільного персоналу сектору безпеки і оборони (далі – Програма Україна – НАТО) була започаткована у жовтні 2005 року під час Консультацій Україна – НАТО високого рівня (м. Вільнюс, Литва). Програма Україна - НАТО передбачає не лише практичну підготовку фахівців, але й конкретні фінансові внески з боку країн-членів Альянсу.

 Метою Програми Україна – НАТО є надання допомоги Україні у професійній підготовці цивільних фахівців у структурах безпеки та оборони, а також підтримка ключових реформ, у тому числі реформування цивільного сектору, з метою розвитку можливостей демократичного управління та контролю над безпековим сектором України, а також підтримки виконання завдань, пов’язаних з євроатлантичним співробітництвом України.

 На місцевому рівні керівництво та моніторинг діяльності Програми Україна – НАТО здійснюється через Спільну керівну раду Програми Україна – НАТО, очолювану представниками Кабінету Міністрів України та Офісу зв’язку НАТО в Україні, із залученням усіх зацікавлених сторін, запрошених з метою оптимізації міжвідомчого обміну інформацією та оновлення статусу діяльності. Представники Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу включені до складу Спільної керівної ради.

 

«Група 100 лідерів»: робота з Україною для формування критичної маси реформаторів у сфері національної безпеки

 «Група 100 лідерів» - це інформаційно-ознайомчий курс з євроатлантичної інтеграції, розроблений спільно з Урядовим офісом з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – як модульний підготовчий захід, спрямований на формування розуміння сучасних концепцій безпеки на Заході, культури бізнесу, розробки політики та проведення реформ – є ключовим заходом у підтримці формування «Групи 100 лідерів».

 Стратегічною метою заходу є використання Програми Україна – НАТО для сприяння Україні у формуванні пулу фахівців у сфері євроатлантичної інтеграції, здатних підтримувати проведення реформ та ефективно керувати політиками та проектами у сферах національної безпеки та євроатлантичної інтеграції.

 У 2019 році в рамках річного модульного інформаційно-ознайомчого курсу стосовно актуальних питань діяльності НАТО та державної політики євроатлантичної інтеграції України участь у навчанні взяли понад 240 представників центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, що опікуються проблематикою співробітництва України з НАТО.

 

Проведення функціонального обстеження центральних органів виконавчої влади, інших державних органів та господарських структур, відповідальних за співробітництво з НАТО

 Варто зазначити, що в 2018 році НАДС було проаналізовано потреби центральних органів виконавчої влади та інших державних органів у покращенні внутрішньої системи кадрового забезпечення їх діяльності у рамках впровадження державної політики євроатлантичної інтеграції на виконання пункту 6 протоколу засідання Комісії з питань координації євроатлантичної інтеграції України, що відбулося  20 листопада 2018 року.

 Також у 2019 році НАДС здійснило аналіз потреб центральних органів виконавчої влади та інших державних органів у посиленні спроможностей структурних підрозділів, які опікуються проблематикою НАТО.

 Відповідно до доручення Віце-прем’єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції від 26 березня 2020 року № 5577/0/11-20 та у зв’язку із необхідністю систематизації інформації щодо фахового супроводу співробітництва міністерств та відомств України зі стороною НАТО, зокрема у рамках річних національних програм під егідою Комісії Україна – НАТО, Трастових фондів НАТО на підтримку України та інших практичних програм та проєктів НАТО, у 2020 році заплановано проведення функціонального обстеження державних органів, які залучені до співробітництва з НАТО. Центром адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу було розроблено методичні рекомендації щодо проведення функціонального обстеження центральних органів виконавчої влади, інших державних органів та господарських структур, відповідальних за співробітництво з НАТО, затверджені наказом НАДС № від 73-20 від 08.05.2020.

 Крім того, Центр адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу здійснює необхідну організаційну консультативно-методичну допомогу та надає роз’яснення органам державної влади щодо виконання вищезгаданого доручення та особливостей використання вищезгаданих методичних рекомендацій.

 

 

 

Підписатися на новини